Wizyta naszych członków w Garbatce k. Radomia w dniu 25 03 2022r

Utworzenie muzeum BHP w Radomiu

Koledzy z OSPSBHP w Radomiu popisali się bardzo ciekawą inicjatywą dotyczącą utworzenia w Radomiu przy Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym  MUZEUM BHP.  Inicjatywie   patronuje Zarząd Główny OSPSBHP. W oddziale kaliskim mówiliśmy o tej inicjatywie na naszym spotkaniu wigilijnym w grudniu 2021r. Były specjalista ds. bhp z zakładów produkujących maszyny do przemysłu spożywczego „Spomasz Pleszew”, zwrócił się do aktualnego specjalisty ds. bhp Bartłomieja Raka o przekazanie eksponatów bhp z dawnych lat. Uzyskaliśmy zgodę prezesa firmy Spomasz. Zostaliśmy zaproszeni przez organizatorów na spotkanie oddziału radomskiego gdzie zaprezentowaliśmy przywiezione eksponaty. Przekazaliśmy ponad 30 różnych eksponatów np. aparat filmowy z filmami na taśmie, dozymetr do pomiaru hałasu, luxomierz, miernik  „Robotron” do pomiaru drgań, apteczka I pomocy, slajdy, przezrocza rolkowe, taśmy magnetyczne, plansze bhp poradniki instrukcje, slajdy, filmy video,  miesięczniki Atest i Przyjaciel przy pracy z lat ubiegłych, broszury behapowskie i wiele innych eksponatów które były używane przez służbę bhp w przeszłości.  Organizatorzy muzeum z Radomia  podziękowali  pięknym dyplomem prezesowi Spomasz za przekazanie tego co już w tak nowoczesnej firmie nie jest  używane. Jesteśmy przekonani, że muzeum będzie się jeszcze bardziej wzbogacać o nowe eksponaty co już mogliśmy zaobserwować na targach SAWO w Poznaniu. Poza powyższym byliśmy uczestnikami konferencji oddziału radomskiego OSPSBHP. Były ciekawe wystąpienia prelegentów, pokazy  nowoczesnego sprzętu i ochron osobistych bhp, instruktaże ratownictwa i wiele innych wykładów oraz  pokazów niezwykle pouczających. W tej konferencji brali udział członkowie naszego oddziału.

Henryk Karczowski, Remigiusz Kołaski