Seminarium w oddziale kaliskim w dniu 04 02 2016r

Zwyczajowo pierwsze spotkanie członków oddziału kaliskiego OSPSBHP odbyło się w siedzibie Urzędu Dozoru Technicznego w Ostrowie Wlkp. Tematów było dużo ale i zainteresowanie członków oddziału oraz osób z poza oddziału było większe  niż zwykle.

Spotkanie otworzył gospodarz UDT Dyrektor Pan Leszek Gliniany. Zwrócił uwagę na zmiany przepisów prawnych dotyczących zagadnień na co dzień nie rozpatrywanych np. w temacie odnawialnych źródeł energii. Tematy te włączone zostały do obowiązków UDT w zakresie ich kontroli, szkolenia i nadawania certyfikatów. Ciągle jednak należy przypominać problemy z wózkami widłowymi czy eksploatacją butli z gazem propan butan. I po to jest spotkanie z pracownikami służb bhp żeby wśród osób najbardziej zainteresowanych podzielić się wiedzą i doświadczeniem. Pani Ada Szychowska przedstawiła tematy jakimi zajmuje się UDT i zapraszała zainteresowanych na szkolenia w interesujących ich tematach. Prezes oddziału Piotr Kaczmarek w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na działania Stowarzyszenia w zakresie potrzeby szerzenia wiedzy związanej z bezpieczeństwem w szczególności wspólnie z tak uznaną instytucją jakim jest UDT , uaktualnieniem nowej strony oddziału Stowarzyszenia i najbliższych planów oddziału. Pan Insp Radosław Noskowicz omówił ustawę o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych / F – gazy/. Temat wydający się daleki od działań służb bhp ale zwrócił uwagę że te gazy są w chłodziarkach, gaśnicach, klimatyzatorach, chłodniach serwerowniach itp. UDT wydaje certyfikaty dla montażystów. Nie jest obojętne kto kontroluje np. chłodnie znajdującą się w zakładzie mięsnym. Pan Insp Jarosław Krawczyk mówił o odnawialnych źródłach energii. Energia otrzymywana z tych źródeł jest bardzo przyjazna dla środowiska. UDT wydaje certyfikaty na instalacje takich konstrukcji w szczególności są one potrzebne jeśli korzystamy z dopłat państwowych. Inspektor mówił przede wszystkim o systemach fotogalwanicznych, słonecznych systemach grzewczych oraz płytkich systemach geotermalnych. Zwrócił uwagę na prawidłowy montaż, oraz wynikające z pracy np. układów fotowoltanicznych zagrożenia pożarowe. Pan Insp Krzysztof Uzarek przypomniał zagrożenia wynikające z eksploatacji różnych środków transportu bliskiego w szczególności wózków widłowych. Ważną sprawą jest szkolenie przez pracodawców kierowców wózków widłowych / mających odpowiednie uprawnienia / dla wydania odpowiedniego zezwolenia na kierowanie takim wózkiem na terenie zakładu. Bardzo często jest to fikcja, która może nieść za sobą poważne zagrożenia wypadkowe. Kierowcy przewożący ładunki zakładowe niejednokrotnie nie czytają instrukcji obsługi wózka, nie znają prostych zasad bezpiecznej eksploatacji włącznie z brakiem uprawnień do wymiany butli gazowej. Ponadto Panowie Inspektorzy UDT omówili bezpieczną eksploatacje butli z gazami propan butan. Inspektorzy UDT na pokazie zwrócili uwagę na znajdujących się butlach instrukcje, umiejętność montażu połączeń, sprawdzania szczelności połączeń. Niby proste sprawy. Ale w kraju notuje się dość dużo wypadków /wybuchów/ związanych z butlami gazowymi. Ciekawe rozwiązania przedstawił przedstawiciel firmy ENTE prezentujący systemy wczesnego ostrzegania. Są to nowoczesne sposoby ostrzegania osób przed nadjeżdżającym za wysokiego składowiska np. wózka widłowego. Nowoczesne, dość drogie, instalacje pozwalają na zwiększenie bezpieczeństwa osób na halach fabrycznych, w magazynach, wszędzie tam gdzie ruch osób i transportowanych towarów jest duży. Nie mogło się odbyć bez wykładu i dyskusji związanych z ostatnio wprowadzonymi zmianami do Kodeksu Pracy. Pan Insp PIP Michał Biernat omówił zmiany oraz podał przykłady rozwiązań, trudniejszych spraw związanych z umowami o pracę, wypowiedzeniami czy zmianami tych umów. Rozgorzała dyskusja pracowników służb bhp zajmujących się również sprawami kadrowymi. Seminarium przeciągnęło się poza założony czas. Pytań i dyskusji było dużo, wykładowcy -specjaliści szczegółowo wyjaśniali problemy. Dobra kawa i pączki sprzyjały przyjaznej atmosferze. Uczestnicy otrzymali materiały pomocnicze np. plakaty, foldery, wykaz wydanych przepisów w 2015r, płyty dvd opracowania i miesięczniki behapowskie. Warto bywać na spotkaniach Stowarzyszenia.
opr Henryk Karczowski